Venkovní vířivky na zahradu

Porovnání nejdůležitějších parametrů

Počet osob
 
Výkon
 
2.05 kW
2.2 kW
 
 
2.2 kW
 
Objem vody
930 l
806 l
795 l
500 l
 
795 l
930 l

Venkovní vířivky na zahradu potěší vaše děti i jejich kamarády

Ideální pro větší party, ale také chvilky ve dvou. A to platí pro mladší ročníky i starší, protože vířivka je tu přece pro každého! Třeba nafukovací vířivá vana je hodně praktická, už jen proto, že ji připravíte za deset minut a nebudete čekat celé odpoledne, než ji postavíte, naplníte vodou a nahřejete ještě k tomu na správnou teplotu. Tohle jde udělat dřív, než si myslíte. A pobyt ve vodě je zdravý, nejen při bolestech kloubů nebo svalů, jimiž bohužel trpí značná část populace.

Měla by být co nejblíže domu

Když se řekne venkovní vířivka, vybaví se nám pohoda a klid letních dnů, při kterých nás s drinkem v ruce vůbec nic nevyrušuje, snad ani děti ne. Ideální pak bude, aby venkovní vířivka byla také co nejblíže domu – právě proto, že v zimě nebudete chodit nikam v mrazu, byť by to bylo pár kroků. Vybrat si můžete z nadzemních a zapuštěných vířivých van, trh je přeplněn různými zajímavými modely. Do zapuštěných se bude vcházet lépe, nepotřebujete k tomu ani schůdky, ale druhou z variant si přenesete kamkoliv – říká se jí také nafukovací.

Přítok vody by měl být přímo u vířivky, tedy pokud nehodláte vést zahradní hadici několik dalších metrů, ale v zásadě to nevadí. Výhodou totiž je, že nadzemní/nafukovací vířivku si můžete sbalit a vzít na chatu, vlastně naprosto kamkoliv, kde je dost vody a prostoru. A navíc, s pravidelnou údržbou a dodržení pár dalších zásad, můžete mít vířivou vanu v provozu doslova po celý rok. Nakonec, když bude neustále v provozu, pomaleji se opotřebovává…

Vodorovný a pevný povrch je nutností

Je jasné, že vířivou vanu nemůžete umístit úplně všude, kam si zamanete. Podmínkou je maximálně pevný povrch, který je také naprosto rovný. Pro izolaci od vlhkosti, potenciální plísně a chladu jdoucího ze země jsou tu speciální plachty, ale s nerovným terénem – byť jen pár centimetrů – se musíte rozloučit, tady prostě ten bazén určitě nebude! V opačném případě stačí jen malý pohyb a voda bude venku a nejen to, konstrukce by se mohla při neopatrném pohybu naklonit. Vanu byste pak bohužel zničili dřív, než jste si ji stihli pořádně užít. V čem jsou vlastně výhody a nevýhody klasických mobilních vířivek?

Klady

  • Pořizovací náklady jsou obecně nižší, nepotřebujete pomoc řemeslníků, nic nebudujete.
  • Provoz prakticky celoročně, pokud dodržujete obecné zásady a máte termoplachtu.
  • Přenesete si ji, kam jen libo. Do stínu, na chatu, kde si jí půjčí děti. Stačí jen sbalit do tašky.

Zápory

  • Voda se tu ohřívá trochu pomaleji. Což je taková malá daň za všechny ty výhody, že?
  • Méně trysek, alespoň obecně. Bohužel i trochu kratší životnost, nicméně stále na více sezon.

 

Na zahradě určitě můžete mít i model zapuštěné vířivé vany, zde je ale třeba mít dostatek prostoru a počítat tak trochu s tím, že jde o neměnnou součást domu. Mobilní zase potřebuje dřevěnou podlahu, beton, terasu nebo zkrátka další pevný podklad, rozhodně ne nerovný terén, trávník nebo písčitý podklad, s tím byste rozhodně nic nevyhráli. Teplotní výkyvy v tomto případě jistě nevadí, relaxace je zaručena za jistých podmínek i během zimy. Elektronika ovládá nejen filtr, ale také zajišťuje, že teplota vody neklesne pod úroveň, jíž jste původně nastavili. Maximum je většinou čtyřicet stupňů nebo mírně více, ale jistě si stanovíte hranici, která vám bude ještě příjemná.

Údržba vířivek je nenáročná

A jak se o ně vlastně máme starat? Inu, není to složité, prostě podobně, jako u zahradních bazénů, které jsou zdálky vlastně skoro k nerozeznání. Samozřejmě, kožní maz nebo drobné nečistoty tu bude pravidelně, ale od toho je zde také filtrace, aby si s něčím podobným poradila. Před tím, než vířivku zazimujete, je ale nutný takzvaný generální úklid – existují k tomu i pomůcky na trhu, vezměte do ruky hadr, kartáč a speciální čistící sprej, který vám může dodat i výrobce vířivky. Prostě doplňky přesně na míru…

Chlór není rozhodně nutný, tedy pokud jej přímo nevyžadujete, protože dnešní možnosti už jsou o něco dál a tradice plaveckých bazénů je už dávno pryč, stejně jako nepříjemný pocit v chřípí a nezvykle zarudlé oči. Na zahradě jistě nemusí být zbytečná chemie navíc, písková filtrace se postará o vše a výměna křemičité náplně je spíš záležitost další sezony, letos se nemusíte starat vůbec o nic. Někteří uživatelů provádí podobnou výměnu i jednou za tři roky, písečná filtrace na rozdíl od té kartušové opravdu vydrží.

Vířivá vana na zahradu a zdraví

Lékař by vám určitě vířivku doporučil, ať už se léčíte s čímkoliv nebo jste subjektivně vlastně úplně zdraví. Prevence je totiž hodně podstatná, a to klidně již v mladém věku. Cukrovka, nespavost nebo bolavé klouby, s tím vším dokáže pomoci vířivá vana na zahradě, do které budete pravidelně chodit relaxovat. Není přeci třeba strávit život prací, nic vám neuteče, o víkendu trochu zvolněte. Rozšířené cévy v teplejší vodě rovná se menší stres a kvalitnější spánek, to je jisté!

Vířivka a její měsíční náklady, ptáte se? Pak je jistě jasné, že půjde o stokoruny měsíčně, zvláště pokud bude v provozu po celý rok. Některé modely vyjdou i přes tisícovku, nicméně – o úspornosti můžete debatovat už v prodejně, kde si budete vířivku vybírat, vše o wattech a kilowatthodinách se dozvíte už z popisu zboží a pak už není, o čem pochybovat, když je řeč čísel zcela jasná.

Pomohlo vám srovnání?
Hodnoceno 31 hlasy, průměrně 4 z 5